A feromonok

A feromonok olyan kémiai anyagok, amelyeket az állatok, köztük az emberek választanak ki, és amelyek viselkedési vagy fiziológiai reakciót válthatnak ki az azonos fajhoz tartozó más egyedekben. A feromonok számos célra használhatók, beleértve a kommunikációt, a párzást, a területjelölést és a rokonok felismerését.

Állati funkciók

Az állatokban számos különböző típusú feromont azonosítottak, köztük szexferomonokat, riasztó feromonokat, nyomjelző feromonokat és aggregációs feromonokat. A feromonok minden típusa meghatározott funkciót tölt be az állat viselkedésében.

Szerepük az illatokban

Az állatokban betöltött természetes funkciójuk mellett a feromonokat az emberi termékekben, például parfümökben és kölnivízekben való lehetséges felhasználásuk miatt is tanulmányozták, bár hatékonyságuk ebben az összefüggésben még mindig vita tárgyát képezi.

Típusa

A feromonok két nagy típusba sorolhatók aszerint, hogy milyen időtartamú változásokat indukálnak: a rövid ideig ható szignál (jelző) feromonok riasztó funkciót töltenek be, míg a hosszú hatást kiváltó elsődleges feromonok az agyban található hipotalamusz és hipofízis (agyalapi mirigy) befolyásolásán keresztül huzamosabb ideig tartó hatásokat okoznak. Ezen két agyi struktúra hatással van a nemi működésekre is.

Létezik-e emberi feromon s vajon az képes-e befolyásolni párválasztásunkat?

Egy szerelmespárokkal végzett kutatás során kimutatták, hogy kedvesük testének illatát a szerelmesek vonzónak találják. A kísérlethez szemüket bekötözték, és tíz másik személy ruhadarabját (köztük a párjukét is) szagoltatták meg velük. A szerelmesek legkellemesebb illatúnak saját párjuk ruháját találták.

Hozzászólás

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.